TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ
Neden İstanbul Gelişim Üniversitesi ?
  • Kesintisiz ve karşılıksız burs imkanı,
  • Uluslararası standartlarda nitelikli akademik eğitim ile hayata 1-0 önde başlamak,
  • Aileden uzakta ama aile ortamında yaşayabilmek,
  • Öğrenci odaklı eğitim içinde, önemsendiğini hissetmek,
  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem veya bir yıl yurtdışında okuma imkanı
  • Akademik bilgilerini genişletmek, disiplinler arası çalışabilmek adına ücret siz çift anadal yaparak iki diploma ile mezun olmak,
  • Öğrenci kulüpleri sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlara imza atmak,
  • Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk 3’te olmak,
Genel Bilgiler Bölümün Amacı

Son yıllarda ilerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte teşhis alanına yeni laboratuvar parametrelerin eklenmesi sağlık sektörüne büyük ivme kazandırmıştır. Özel ve kamu laboratuvarlarında eğitilmiş nitelikli personelin bulunmaması ise istihdam yönünden büyük eksiklik oluşturmaktadır. Günümüzde hem geleneksel yöntemleri uygulayabilen, hem de modern teknikleri bilen ve yapabilen personelin ihtiyacı zorunlu hale gelmiştir. Bu program çalışması ile bu eksiklikler giderilmeye çalışılmış, geleneksel hale gelmiş biyokimya, mikrobiyoloji, hematoloji uygulamalarının yanı sıra moleküler biyoloji, immunoloji ve embriyolojiye yönelik laboratuar uygulamaları dahil edilmiştir.

Bölümün Hedefi

Geleneksel yöntemlerin yanında, en ileri modern teknikleri de bilen ve uygulayabilen, özel ve kamu laboratuvarlarında görev alabilecek nitelikli personel yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Programda yer alan mesleki uygulama ve stajların tümünü tamamlayarak Tıbbi Laboratuvar Teknikeri unvanı ile programdan mezun olmaktadırlar. Tıbbi Laboratuvar teknikerleri çalıştıkları laboratuvar ve bilim dallarında uzman yönetiminde, tekniklere uygun test ve analizler yaparlar. Mezunlar üniversite, devlet, sosyal sigorta hastaneleri, sağlık ocakları, özel klinikler ve tahlil laboratuvarlarında çalışabilirler. Çalıştıkları laboratuvarlarda ve bilim dallarında uzman gözetiminde kan, idrar, doku ve diğer vücut örneklerini oldukları gibi veya bunlara kimyasal madde karıştırarak mikroskop altında inceler, mikroorganizmaların gelişmelerini izler, serolojik testler ve analizler yaparlar. Araştırıcıların ürettikleri bilgilerin düzenli olarak sağlanması ve ilgililere iletilmesi ile ilgili işler yaparlar.

Çalışma Olanakları

Tibbi Laboratuvar Teknikleri programindan mezun olan öğrenciler kazandiklari yeterlikler doğrultusunda; Sağlik sektöründe Tibbi Laboratuvar hizmeti veren kamu ve özel kurumlarin hastanelerinde, laboratuvarlarda ve tüp bebek merkezlerinde istihdam edilirler. Ayrica ilaç firmalarinin ve gida sektörünün mikrobiyoloji araştirma birimlerinde, üniversitelerin araştirma birimlerinde tekniker olarak görev yaparlar.

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

YGS2 taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilirler.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri,  Moleküler Biyoloji ve Genetik

Kontenjanlar
(2021-2022)
YKS-Genel - Normal Öğretim
%25 İNDİRİMLİ
Kontenjan 29
Puan Türü TYT
Taban Puanı 195.74741
Taban Başarı Sırası 1637000
BURSLU
Kontenjan 11
Puan Türü TYT
Taban Puanı 285.90853
Taban Başarı Sırası 578000
ÜCRETLİ
Kontenjan 30
Puan Türü TYT
Taban Puanı 191.08010
Taban Başarı Sırası 1690000
YKS-Genel - İkinci Öğretim
%50 İNDİRİMLİ
Kontenjan 42
Puan Türü TYT
Taban Puanı
Taban Başarı Sırası
BURSLU
Kontenjan 8
Puan Türü TYT
Taban Puanı 269.97757
Taban Başarı Sırası 716000