Eğitimde uluslararasılaşmaya büyük önem veren İstanbul Gelişim Üniversitesi, uluslararası akreditasyon ve yabancı üniversitelerle imzaladığı protokoller ile öğrenci ve mezunlarına dünyanın her yerinde eğitimine devam etme ve işe yerleşme imkânları sunmaktadır.

Akreditasyon ve Uluslararası Üyelikler


 
Üniversiteler için akreditasyona sahip olmak eğitimin kalitesini belgelemek anlamına geliyor. Bu sebeple üniversiteler, hem ulusal hem de uluslararası kuruluşlara başvurarak eğitimlerinin “kalite” özelliğini onaylatıyor. Akreditasyonun önemi de burada ortaya çıkıyor. Akreditasyon kuruluşları aracılığı ile programlarının yükseköğretim sürecine uygunluğu kontrol edilen üniversitelerin öğrenciler tarafından tercih edilme oranlarının artmasının yanında öğrenciye sağladığı imkânlar da artmaktadır. Akredite kuruluşlarının şartlarına uygunluk sağlaması açısından üniversiteler hem niceliksel hem de niteliksel kaliteyi arttırmak zorunda oldukları için öğrencilere akademik ve sosyal anlamda daha çok imkân sağlama yeteneği kazanır.
 
“Saygın Dünya Üniversitesi” olma yolunda fiziki kapasitesine, insan kaynaklarına ve öğrencilerine sağladığı imkânlara önemli yatırımlar yapan İGÜ, 2017 yılında çok iddialı bir atılım süreci başlatmıştır.
 
Alman, İngiliz ve ABD’li akreditasyon kuruluşlarına başvuru yaparak sağlık bilimlerinden spor bilimlerine, sosyal bilimlerden mühendislik bilimlerine kadar akreditasyon değerlendirmelerine kendi isteği ile dâhil olan İstanbul Gelişim Üniversitesi, değerlendirme sonucunda da Türkiye’nin uluslararası akredite edilmiş en fazla programına sahip üniversitesi olmuştur. 

Kalite güvence denetimleri sonucunda bahar 2018 itibarıyla İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin toplam 65 programı AQAS, AHPGS ve ABET gibi kuruluşların görevlendirdiği uluslararası uzmanlar heyetleri tarafından ayrıntılı incelenmiş ve akredite edilmeye uygun bulunmuştur. 
 
AQAS: Almanya’da 2002’de kurulan ve Avrupa Kalite Güvencesi Birliği üyesi olan AQAS, Dünya genelinde 5000’den fazla programın değerlendirmesini yapmış bir kuruluştur. 90’dan fazla Alman üniversitesinin üyesi olduğu eğitim programlarının akreditasyonunu gerçekleştirmiştir. Verdiği akreditasyon, akredite edilen programın Avrupa standartları ve ilkelerine uygun olduğunu belgeliyor.
 
AHPGS: Almanya merkezli "Accreditation Agency in Health and Social Sciences" (AHPGS) sağlık, sosyal bilimler vb. dallarda verilen eğitimlerin akreditasyonunu yapmaktadır. Avrupa Kalite Güvencesi Birliği üyesi olan AHPGS, 120’den fazla ülkede 1200’den fazla programın akreditasyonunu tamamlamıştır.
 
 
ABET: ABD merkezli olan "Accreditation Board for Engineering and Technology" (ABET) üniversitelerin mühendislik fakültelerini denetlemektedir. 

Uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilen programlarımızın belgelerine buradan ulaşabilirsiniz. 
 

İKTİSADİ İDARİ VE SOSYAL BİLİMLER FAKÜLTESİ (AQAS)
 
 
 
MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ (ABET)
 
 
 
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ (AQAS)
 
 

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU (AQAS)
 
 
 
UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ (AQAS)
 
 
 
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ (AHPGS)
 
 
 
 


WhatsApp

WhatsApp Destek Hattı

Takıldığın bir yer varsa sana destek vermeye hazırız.

kariyer danışmanımız seni arasın
Kariyer Danışmanımız Seni Arasın