DGS (Dikey Geçiş Sınavı)

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ön lisans eğitim programlarından mezun olan ya da mezun olacak öğrencilerin lisans tamamlamak için başvuru yapmış oldukları sınavdır. DGS, ÖSYM tarafından merkezi sınav şeklinde yapılmaktadır. Sınavda yeterli puan alan öğrenciler istedikleri bölümleri ve üniversiteleri tercih ederek yerleştirme sürecine girerler. İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencilerinin ön lisans eğitiminden lisans eğitimine geçiş sürecini desteklemektedir. Ön lisans okuyan öğrencilerine 2.sınıfta ücretsiz DGS kursu vererek öğrencilerinin lisans hayatına hazırlanmasını sağlamaktadır.
 
İstanbul Gelişim Üniversitesi ön lisans mezunu olan öğrenciler mezun oldukları yıl DGS ile tekrar İGÜ’de ilgili bölümü tercih edip ücretli ya da %25 Burslu kazanır ise İGÜ mezunu olduğu için %50 Burslu şekilde eğitimine başlayıp bitirir.
 
DGS tercih sürecinde öğrencilerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır;

*DGS puanı yalnızca sınava girdiğiniz yıldaki tercih sürecinde kullanılır. Örneğin; 2021 DGS puanımı yalnızca 2021 DGS Yerleştirme sürecinde kullanabilirim.
*2020-DGS’de bir Yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2021-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.
*Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.
*Öğrenciler mezun oldukları ön lisans programları ile ilgili olan lisans programlarını tercih edebilirler.
 
-Kılavuzda yayınlanan Tablo-2’de hangi ön lisans programının hangi lisans programını tercih edebileceği listesi bulunmaktadır. Adaylar, tercihlerini sadece bu tabloda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir.

2020 DGS taban puan ve kontenjanları için tıklayınız. 

2021 DGS kontenjanları için tıklayınız. 

DGS ücretleri için tıklayınız. 

2021 Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programlarının bilgisine ulaşmak için tıklayınız. 

2021 Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları için tıklayınız.   
 
*NOT: ÖSYM DGS sonuçlarını açıkladıktan sonra yayınladığı kılavuzda yalnızca kontenjan bilgisine yer vermektedir. Bu sebeple örneğin; 2021 DGS’de tercih yapacak öğrencilerin 2020 DGS yerleştirme sonucu oluşan puanlara bakmaları gerekmektedir. Kısacası kontenjanlar için 2021 DGS kılavuzuna puanlar için ise 2020 DGS yerleştirme kılavuzuna bakmanız gerekmektedir.
 

DGS (Dikey Geçiş Sınavı)