Tercih tanıtım günlerine gel, +%10 ek burs avantajını kaçırma. Detaylı bilgi al.

DGS (Dikey Geçiş Sınavı)

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) meslek yüksekokulu veya açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan ya da mezuniyet için staj dışında bir sorumluluğu bulunmayan öğrencilerin 2 yıllık üniversite öğrenimlerini, 4 yıla tamamlayabilmeleri amacıyla girdikleri, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir sınavdır.

Ön lisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları ya da mezun olabilecek durumda olan adaylar, Dikey Geçiş Sınavı’nı (DGS) kazanarak gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde, DGS ile alanlarıyla ilişkili 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektelerdir. Başarıyla bölümünü tamamlayan öğrenciler ilgili bölümün lisans diplomasını almaktadır.

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencilerinin akademik gelişim talep ve ihtiyaçlarını desteklemektedir. Gelişim Meslek Yüksekokulu öğrencileri 2. sınıfa geldiklerinde ücretsiz olarak verilen Dikey Geçiş Sınavı kursuna katılarak, lisans sürecine hazırlanabilmektedir.

İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencileri mezun oldukları yıl DGS ile yine İstanbul Gelişim Üniversitesi bölümlerinden birini kazandığı zaman, kazandığı burs üzerinden % 50 indirim alır.

İstanbul Gelişim Üniversitesi dikey geçiş ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

DGS tercih sürecinde öğrencilerin dikkat etmeleri gereken hususlardan bazıları şunlardır:

 • Öğrenciler mezun oldukları ön lisans programları ile ilişkili olan lisans programlarını tercih edebilirler. Mezuniyet alanlarına göre geçiş yapılabilecek lisans bölümlerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Kendi alanlarında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans bölümlerine gitmek isteyen öğrenciler için de DGS zorunluluğu bulunmaktadır. Bu öğrenciler için de kılavuzda yer alan tüm esaslar geçerlidir.
 • DGS puanının hesaplanabilmesi için her 2 puan türünden de en az 1 ham puan alınması gerekmektedir. Bu şartı karşılamayan adayların DGS puanları hesaplamaya alınmamaktadır.
 • DGS tercihleri yapılırken ilgili bölümle ilgili koşul ve açıklamalar dikkatlice incelenmelidir. İlgili koşul ve açıklamalara ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlanacak olan “Tercih Kılavuzu” üzerinden ulaşılabilir.
 • Sınava girecek olan tüm öğrencilerin ÖSYM internet sitesinde yayımlanan “Genel Bilgiler Temel İlke ve Kurallar” ve diğer tüm ek dosyaları detaylıca incelemesi gerekmektedir.

ÖSYM RESMİ İNTERNET SAYFASINDA YER ALAN DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) KILAVUZLARI

 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tüm formların yer aldığı internet sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Genel Bilgiler Temel İlke ve Kurallar dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Tablo-1: Merkezi Yerleştirme ile Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Tablo-1'de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Tablo-2: Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Tablo-3: Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Üniversite/Meslek Yüksekokulları dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Tablo-4: Ön Lisans Diploması Alınacak Olan/Alınan Program dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Aday Başvuru Formu’na buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu’na buradan ulaşabilirsiniz.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Başvuru Merkezleri dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Destek Hattı

Takıldığın bir yer varsa sana destek vermeye hazırız.

kariyer danışmanımız seni arasın
Kariyer Danışmanımız Seni Arasın