Erasmus+ Programı

Erasmus, lisans veya lisansüstü öğrencilerinin en az 2 ay en fazla 1 sene süreyle başka bir ülkede okumasını sağlayan Avrupa Birliği değişim programıdır.

Gelişim Üniversitesi’nde Erasmus+ Programı

Uluslararası faaliyetlerle öne çıkan ve daima çalışmalarını genişleten İstanbul Gelişim Üniversitesi Erasmus+ programını oldukça önemsiyor. Erasmus değişimi, var olan ikili anlaşmalar çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Öğrenim hareketliliği faaliyeti, yükseköğretim kurumuna kayıtlı bir öğrencinin öğreniminin bir bölümünü anlaşmayla ortak olunan yurt dışındaki yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesini içeriyor.

Gelişim Üniversitesi’nin 24 Avrupa ülkesinden 122 üniversiteyle 375 Erasmus anlaşması bulunuyor.

Başvuru Koşulları Neler?

Her akademik yıl için başvuru şartları farklılık gösterebilir. Bu nedenle ilgili yıl için düzenlenen metinden o yıl için düzenlenen tüm şartları öğrenebilirsiniz. Genel olarak karşılanması gereken koşullar:

  • Öğrencinin programa katıldığı yıl en az ikinci sınıf olması gerekir.
  • Mezuniyet öncesi en az 30 ECTS değerinde denkliği olmalıdır.
Ayrıca hareketliliğe katılacak öğrencilerin tam zamanlı olması ve eğitim alacağı dönem için 30 ECTS kredisini takip edecek dersinin olması gerekiyor.

Gelişim Üniversitesi’nin Erasmus+’a ek yurt dışında belirli bir süre eğitim görebileceğiniz İkili İş Birliği Programı da bulunuyor.

İkili İş Birliği Programı Nedir?

Gelişim Üniversitesi’nin Erasmus+ dışında da uluslararası faaliyetleri bulunuyor. Dünyadaki çeşitli ülkelerin çeşitli seçkin üniversiteleriyle işbirliği yaparak misafir öğrenci kabul ediyor ve kendi bünyesinde olan öğrencilere anlaşmalı olduğu bu üniversitelere gitme imkânı sunuyor.

Gelişim Üniversitesi’nden yurt dışındaki başka bir üniversiteye misafir öğrenci olarak gitmek isteyen öğrencilerin:
  • Üniverisitede en az 1 yılı tamamlaması
  • Not ortalamasının en az 2,20 olması gerekiyor.
Katılan öğrencilerin hem gidecekleri kurumun hem üniversitemizin eğitim ücretini ödemeleri gerekir.

Öğrenciler gidecekleri üniversiteyle kendileri iletişime geçer ve gidecekleri ülkede geçerli bir sağlık sigortası yaptırmalılar.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin 21 ülke ile 26 İkili İş Birliği Anlaşması bulunuyor. 

Erasmus+ Değişim Programı Ne Kazandırır?

Erasmus üniversite öğrencileri için muhteşem bir keşif yolculuğu fırsatı. Kendini, başka ülkeleri, farklı kültürleri ve yeni bakış açılarını keşfetmenin yanında eğitim ve iş hayatı için birçok avantajı beraberinde getiriyor. Erasmus’un avantajlarına birlikte bakalım.

1.Uluslararası bir vizyon kazanırsın

Bir süre yeni bir ülkede eğitim almak hem alanınla hem de yaşamla ilgili sana yepyeni ufuklar açacaktır. Dünyanın farklı yerlerindeki eğitim ve çalışma yöntemlerini deneyimlemek, farklı bakış açılarını görmek hayallerin ve hedeflerine yeni boyutlar kazandıracaktır.

2. İkinci yabancı dil öğrenme fırsatı yakalarsın

Gideceğin üniversitenin eğitim dili İngilizce olacağı için Erasmus İngilizce seviyeni üst düzeylere taşıyacağın bir süreç olacak. Bunun yanında eğer istersen gittiğin ülkenin dilini öğrenmek için de önemli bir fırsat elde etmiş olacaksın. Erasmus ile eğitim alacağın üniversiteler, öğrencilere ücretsiz dil kursu olanağı sağlıyor. Ayrıca kuracağın sosyal ilişkiler de ikinci yabancı dili öğrenmene yardımcı olacaktır.

3. Özgeçmişini güçlendirirsin

İş hayatına adım attığında üniversite boyunca biriktirdiğin deneyimler kariyerine yön verir. CV’nde yer alacak uluslararası bir deneyim seni diğer adaylar arasından kolaylıkla öne çıkaracaktır.

4.Yeni yerler görme fırsatı yakalarsın

Erasmus’un sana kazandıracağı bütün güzel özelliklerin yanında yeni ülkeler, farklı güzellikler görme fırsatı yakalarsın. Eğitim alacağın ülkenin şehirlerinin yanında komşu ülkelere seyahat edebilir, yeni insanlarla tanışabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsin.

5. Farklı kültürlerden arkadaşlar edinirsin

Eğitim almak üzere gideceğin ülkede yaşayan insanların yanında Erasmus ile dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle tanışabilir ve arkadaş olabilirsin. Bu arkadaşlıklar dil becerilerini geliştireceği gibi evrensel bir bakış ve kültürel farkındalık kazanmana yardımcı olacaktır.

WhatsApp Destek Hattı

Takıldığın bir yer varsa sana destek vermeye hazırız.

kariyer danışmanımız seni arasın
Kariyer Danışmanımız Seni Arasın