ÖYS (Özel Yetenek Sınavı)

İstanbul Gelişim Üniversitesi belirli alanlarda yetenekleri olan ve bu yeteneklerinin yanında Temel Yeterlilik Testinden (TYT) en az 150 ham puan alan öğrenciler için aşağıdaki programlara Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alımı gerçekleştirmektedir.


Güzel Sanatlar Fakültesi

Grafik Tasarımı

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Antrenörlük Eğitimi
Egzersiz ve Spor Bilimleri
Engellilerde Egzersiz ve Spor Bilimleri
Rekreasyon
Spor Yöneticiliği

Öğrencilerin bu programlara yerleşmeleri için ÖSYM’nin 1.oturumu olan Temel Yeterlilik Testinden (TYT) en az 150 ham puan almaları gerekmektedir.

Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu bölümleri için öğrenciler sınav sonuçları açıklandıktan sonra “Ön Kayıt” yapıp mülakatlara girmek için gerekli evraklarını üniversiteye teslim eder. Mülakat günü öğrencinin hem TYT puanı hem mülakat anındaki performansı hem de sporcu özgeçmişi değerlendirilerek bir puanlama yapılır ve ardından burslandırma yapılır. 

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı bölümü için yine öğrenciler sınav sonuçları açıklandıktan sonra “Ön Kayıt” yapıp sınavlara girmek için gerekli evraklarını üniversiteye teslim eder. Sınav tarihleri açıklandığında öğrenci üniversitemize gelerek çizim sınavına girer ve puanlama sonucunda burslandırma yapılarak öğrenciye ilân edilir. 


ÖYS (Özel Yetenek Sınavı)