Bölümün Amacı
Optisyenlik Programı'nın amacı, görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulamasını sağlayabilecek düzeyde eğitim görmüş Yüksekokul mezunu kalifiye sağlık teknikerlerini ülkemize kazandırmaktır.
Bölümün Geleceği
Göz sağlığı ile doğrudan ilgili olan göz kusurları ve bunların çözüm yolları optisyenlik mesleğini geçerli ve zorunlu kılmaktadır. Ayrıca günümüzde gözlüğün yerini tutabilecek teknolojik yeniliklerin yetersiz kalması ve kontak lens gibi çıkanlarında gerek sağlık açısından gerekse kullanım kolaylığ ...

Kariyer Olanakları
Bu programdan mezun olan öğrenciler Optisyen ünvanı ile kendi optik mağazalarını açabilecekleri gibi, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilirler. Optisyenler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar.
Kimler Seçmeli

Optisyelik mesleğini; kendi optik mağazalarını açmak isteyenler, optisyenlikle ilgili işletmelerde yönetici olarak çalışmayı planlayanlar ve Optisyen ünvanı ile gözlük yapıp satan işletmelerde çalışmak isteyenler seçmelidir.  

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

TYT taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilirler.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Öğrenciler dikey geçiş sınavına girerek Fizik, Fizik Mühendisliği, Optik ve Akustik Mühendisliği, Acil Yardım ve Afet Yönetimi ve Sağlık Yönetimi bölümlerine dikey geçiş yapabilirler.

Kontenjanlar

2023-2024

YKS-Genel-İkinci Öğretim
kontejan %50 İNDİRİMLİ TYT
Kontenjan 50
Taban Puanı 225,63458
Taban Başarı Sırası 2023054
kontejan BURSLU TYT
Kontenjan 8
Taban Puanı 317,01663
Taban Başarı Sırası 632575
YKS-Genel-Normal Öğretim
kontejan %50 İNDİRİMLİ TYT
Kontenjan 74
Taban Puanı 227,68
Taban Başarı Sırası 1974629
kontejan BURSLU TYT
Kontenjan 11
Taban Puanı 310,42395
Taban Başarı Sırası 693537
kariyer danışmanımız seni arasın
Kariyer Danışmanımız Seni Arasın