OPTİSYENLİK
Neden İstanbul Gelişim Üniversitesi ?
  • Kesintisiz ve karşılıksız burs imkanı,
  • Uluslararası standartlarda nitelikli akademik eğitim ile hayata 1-0 önde başlamak,
  • Aileden uzakta ama aile ortamında yaşayabilmek,
  • Öğrenci odaklı eğitim içinde, önemsendiğini hissetmek,
  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem veya bir yıl yurtdışında okuma imkanı
  • Akademik bilgilerini genişletmek, disiplinler arası çalışabilmek adına ücret siz çift anadal yaparak iki diploma ile mezun olmak,
  • Öğrenci kulüpleri sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlara imza atmak,
  • Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk 3’te olmak,
Genel Bilgiler Bölümün Amacı

Optisyenlik Programı'nın amacı, görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulamasını sağlayabilecek düzeyde eğitim görmüş Yüksekokul mezunu kalifiye sağlık teknikerlerini ülkemize kazandırmaktır.

Bölümün Hedefi

Optisyenlik programının hedefi, gözlükçülük alanında çalışacak sağlık teknikerlerini yetiştirmektir. Atatürk İlkeleri konusunda bilinçli ve İnkılâp Tarihi konusunda bilgili, İyi derecede Türkçe kullanım becerisine sahip, mesleki alanda fizik, kimya becerilerini kullanabilen, orta düzeyde İngilizce kullanım becerisine sahip, temel gözlükçülük bilgisine sahip, optisyenlik ile ilgili sistemlerin işleyişini bilen ve uygulayabilen, optisyenlik paket programlarını kullanabilen, göz ve insan anatomisini bilen, bir işletmenin işleyiş ve yönetimini planlayabilen, optik aletleri tanıyıp kullanabilen, çerçeve ve cam seçim ve montajını verilerine uygun yapabilen, işletmenin maliyet hesaplarını ve iş programlarını yapabilen, ürünü pazarlayabilen, genel halk sağlığı bilgisine sahip, girişimci ve kendini yenileyebilen, toplam kalite felsefesini benimsemiş ve ilgili kurumsal süreçlere destek verebilen, mesleği ile ilgili çevresel, toplumsal ve etik problemleri ve bunlarla ilgili sorumluluklarını bilen, mesleği ile ilgili sağlık ve emniyet tedbirlerini gözeten teknik elemanlar yetiştirmek programın amaç ve hedefleridir.

Kariyer Olanakları

Bu programdan mezun olan öğrenciler Optisyen ünvanı ile kendi optik mağazalarını açabilecekleri gibi, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilirler. Optisyenler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar.

Çalışma Olanakları

Bu programdan mezun olan öğrenciler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar. Optisyen unvani ile kendi optik mağazalarini açabilecekleri gibi, optisyenlikle ilgili işletmelerde yönetici olarak da çalişabilirler.

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

YGS1 taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilirler.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Fizik

Kontenjanlar
(2021-2022)
YKS-Genel - Normal Öğretim
%50 İNDİRİMLİ
Kontenjan 64
Puan Türü TYT
Taban Puanı 192.52420
Taban Başarı Sırası 1675000
BURSLU
Kontenjan 11
Puan Türü TYT
Taban Puanı 284.65796
Taban Başarı Sırası 588000
YKS-Genel - İkinci Öğretim
%50 İNDİRİMLİ
Kontenjan 42
Puan Türü TYT
Taban Puanı
Taban Başarı Sırası
BURSLU
Kontenjan 8
Puan Türü TYT
Taban Puanı 300.76012
Taban Başarı Sırası 470000