Gelişim hem bir hedef hem de bir yolculuktur. Gelişim bir Hüma kuşudur. Hüma kuşunun en yükseklere ulaşmasının sırrı, kanatlarının gücünden çok durmaksızın uçuşunda gizlidir.

Gelişim Hikâyesi

Gelişim hem bir hedef hem de bir yolculuktur. Gelişim bir Hüma kuşudur. Hüma kuşunun en yükseklere ulaşmasının sırrı, kanatlarının gücünden çok durmaksızın uçuşunda gizlidir. İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu 2008 yılında kurulduğunda hedefi hem öğrencilerinin hem de kurumun her gün kendi sınırlarını aşarak bir önceki günden daha iyi bir versiyonunu yaratmasıydı. Bu gelişim yolculuğunun ilk önemli adımı 2011 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne dönüşerek atıldı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi bugün ulusal ve uluslararası öğrencilerine; 6 fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile ayrıcalıklı eğitim imkânı sağlıyor. Üniversite; 77 lisans, 61 ön lisans normal öğretim programı, 33 ön lisans ikinci öğretim programı, 39 tezli / 38 tezsiz lisansüstü programı ve 9 doktora programıyla dünya standartlarında eğitim ve öğretim olanağı sunuyor.

Toplam kapalı alan büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük ikinci vakıf üniversitesi konumundaki İGÜ kampüs alanında, gelişmiş teknolojilerle donatılmış 143 laboratuvar ve 20 araştırma merkezi bulunuyor. Ayrıca yaklaşık 5 milyon görsel-işitsel kaynağa sahip tam donanımlı 5 fakülte kütüphanesinin yanında öğrencilerin ders dışında sosyal, kültürel, bilimsel ve sportif faaliyetlerde bulunabilmelerine olanak tanıyan kültür, sanat ve spor alanları ve 94 öğrenci kulübü bulunuyor. Tüm bu imkânlardan 5 bini aşkını uluslararası olmak üzere 36 bin öğrenci yararlanıyor. Bir meslek yüksekokulundan donanımlı bir üniversiteye varıldığında gelişim yolculuğunun tamamlandığı düşünülebilir. Fakat gelişim süreklidir.

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikli bir eğitimin evrensel bir bakış açısına sahip olması gerektiğini düşünüyordu. Türkiye’nin ve onun gençlerinin uluslararası alanda daha ileri yürümesi için kapılar açılmalı, bağlar kurulmalıydı. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin toplam 65 bölümü AQAS, AHPGS, ABET gibi Alman ve Amerikan akreditasyon kuruluşlarının görevlendirdiği uluslararası heyetler tarafından ayrıntılı olarak incelendi ve akredite edildi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Türkiye’nin en çok uluslararası akredite edilen bölümüne sahip üniversitesi unvanının yanında Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk 3 üniversitesinden biri olma ve 751 patentle Türkiye’nin en fazla patent başvurusuna sahip lider üniversitesi unvanlarını gururla taşıyor. Ulusal başarılarla birlikte uluslararası alanda da ilerlemeye devam eden İGÜ, her yıl daha üst sıralara yükseldiği Times Higher Education (THE) Etki Sıralaması’nda 2022 yılında Kaliteli Eğitim kategorisinde Türkiye’de 1. dünyada 16. sıraya yerleşti. SCImago (SIR) 2023 Türkiye üniversiteleri arasında İstanbul Gelişim Üniversitesi Genel Sıralama’da 9’uncu, Hukuk’ta 2’nci, İnşaat Mühendisliği’nde 5’inci, Endüstri Mühendisliği’nde 7’nci, Psikoloji’de 32’nci, Mühendislik’te 9’uncu, Çevre Bilimi’nde 3’üncü ve İşletme alanında 7’nci sırada yer aldı.

Başarıların yanında uluslararası birçok projeye de imza atan İstanbul Gelişim Üniversitesi, kırsal kesimde yaşayan engelli bireylerin sosyal hayata entegre edilmesini amaçlayan uluslararası EU-RUDISNET projesinde Türkiye’yi temsil ediyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi, kendisi için başarı çıtasını her gün daha yükseğe koyarken öğrencilerine de sürekli gelişim anlayışını, sürdürülebilir kalkınma için duyarlılığı, toplumsal gelişime ve daha yaşanabilir bir dünya için değişime öncülük etme özgüvenini kazandırmayı hedefliyor. Bugüne dek 49 bin 666 öğrenciyi mezun eden İstanbul Gelişim Üniversitesi, her gün yeni başarılar ekleyeceği gelişim yolculuğunu sürdürmeye devam ediyor. Tüm dünya için bilimin ışığında, sürdürülebilir, umut dolu bir gelecek hayal ediyor ve kanatlarını o yöne doğru açıyor.

WhatsApp

WhatsApp Destek Hattı

Takıldığın bir yer varsa sana destek vermeye hazırız.

kariyer danışmanımız seni arasın
Kariyer Danışmanımız Seni Arasın