ELEKTRİK
Neden İstanbul Gelişim Üniversitesi ?
  • Kesintisiz ve karşılıksız burs imkanı,
  • Uluslararası standartlarda nitelikli akademik eğitim ile hayata 1-0 önde başlamak,
  • Aileden uzakta ama aile ortamında yaşayabilmek,
  • Öğrenci odaklı eğitim içinde, önemsendiğini hissetmek,
  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem veya bir yıl yurtdışında okuma imkanı
  • Akademik bilgilerini genişletmek, disiplinler arası çalışabilmek adına ücret siz çift anadal yaparak iki diploma ile mezun olmak,
  • Öğrenci kulüpleri sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlara imza atmak,
  • Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk 3’te olmak,
Genel Bilgiler Bölümün Amacı

Elektrik Programı, önlisans eğitiminin birincil odak noktası teknikerlik kariyeri olsa da, mezunlarımızın analiz, problem çözme ve gelişen sanayinin kapsam değiştiren ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere, uygulamalı (işyeri eğitimi ve laboratuvar ortamında) teorik eğitim ile harmanlayarak yüksek kalitede insan gücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Müfredatımız, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda güncellenen eğitim programı ile birlikte yüksek istihdam hedeflerinin gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Mezunlarımız, onları rekabetten ayıran güncel beceriler, yetenekler ve başarılardan oluşan bir portföy oluşturabilirler. Geliştirdikleri çekirdek disiplinler ve beceriler sayesinde, hızla ilerleyen elektrik ve enerji alanında ki uzman eleman ihtiyaçları karşılanabilecektir.

 

Bölümün Hedefi

Elektrik programı mezunu öğrencilerimiz, elektrik ve elektronik sistemlerin, cihazların, aletlerin veya ürünlerin tasarımının geliştirilmesi veya desteklenmesini içeren yoğun uygulamalı ders programını tamamladıktan sonra, kariyerlerini büyütme konusunda ve ileri derecede başarılı işlere adım atacakları, bilgi ve beceri ile mezun olmaları hedeflenmiştir. Mezunlar, teknik başarılarına dayanarak profesyonel olarak ilerlemiş ve küresel olarak rekabet edebilmek için ek teknik uzmanlık birikimine sahip olacaklardır. 

Kariyer Olanakları

Elektrik programı öğrencileri, tesisat bilgisi, kontrol sistemleri, senkron ve asenkron makinalar, yarı iletken cihazlar, PLC, bilgisayar destekli tasarım, sayısal elektronik, güç elektroniği ve yenilenebilir enerji, gibi seçmeli alanlarda uzman bilgi ve becerilere sahip olacaklardır. Mezunlarımız, sözel, yazılı iletişim ve çok disiplinli takımlarda çalışabilme yeteneği dahil olmak üzere kariyerleri boyunca yararlı olacak diğer mesleki becerilere sahip olacaklardır. Kazandıkları bilgi ve beceriler sayesinde, kamu ve özel kuruluşlarda, inşaat, enerji üretim ve iletim alanları, fabrikalar gibi elektriğe ihtiyaç duyulan bir çok alanda istihdam edebilme imkanı bulacaklardır.

 

Çalışma Olanakları

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait elektrik atölye ve işletmelerinde, fabrikaların elektrik atölye ve laboratuarlarında, elektrik taahhüt işi yapan firmalarda, elektrik proje bürolarında, üniversitelere bağlı yapı işleri teknik daire başkanlıklarında, hava meydanlarında, deniz liman işletmelerinde, büyük gemilerde, büyük otellerin teknik işletme birimlerinde çalışmaktadırlar.

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

YGS1 taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilir.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Mezun olan öğrencilerimiz DGS sınavında başarılı olmaları durumunda ÖSYM tarafından, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Fizik, Kontrol Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Elektrik-Elektronik, Uzay Mühendisliği, gibi bölümlere geçiş sağlayabilirler.

Kontenjanlar
(2021-2022)
YKS-Genel - Normal Öğretim
%50 İNDİRİMLİ
Kontenjan 56
Puan Türü TYT
Taban Puanı
Taban Başarı Sırası
BURSLU
Kontenjan 9
Puan Türü TYT
Taban Puanı 270.81517
Taban Başarı Sırası 709000