SİNEMA VE TELEVİZYON

Neden İstanbul Gelişim Üniversitesi ?
  • Kesintisiz ve karşılıksız burs imkanı,
  • Uluslararası standartlarda nitelikli akademik eğitim ile hayata 1-0 önde başlamak,
  • Aileden uzakta ama aile ortamında yaşayabilmek,
  • Öğrenci odaklı eğitim içinde, önemsendiğini hissetmek,
  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem veya bir yıl yurtdışında okuma imkanı
  • Akademik bilgilerini genişletmek, disiplinler arası çalışabilmek adına ücret siz çift anadal yaparak iki diploma ile mezun olmak,
  • Öğrenci kulüpleri sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlara imza atmak,
  • Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk 3’te olmak,
Genel Bilgiler Bölümün Amacı

Bölümde sinema ve televizyon sektörünün hemen her alanında çalışabilecek, sanatsal yeterlilikle birlikte, kuramsal ve teknik bilgi donanımına da sahip, proje geliştirebilecek, büyük projelerde yer alabilecek, ekip çalışmasına uyumlu, sorumluluk duygusu gelişmiş profesyoneller yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Bölümün Hedefi

Sinema ve televizyon sektörünün ihtiyaç duyabileceği tüm alanlarda çalışabilecek sanatsal ve teknik donanıma sahip mezunların verildiği Sinema ve Televizyon Bölümü’nde, ulusal ve uluslararası ödüller alacak işler yapabilecek, sanatsal yetenekleri ve projelerinin kalitesi ile dikkat çeken isimler yetiştirmek hedeflenmektedir. Sinema ve televizyon sektöründeki gelişen teknolojiyi takip eden ve adapte olabilen genç nesillerin yetiştirildiği bölümde, yenilikçi, girişimci, ülkesini ulusal ve uluslararası platformlarda başarıyla temsil edecek genç yeteneklerin yetiştirilmesi bölümün hedefleri arasında yer almaktadır.

Kariyer Olanakları

Sinema ve Televizyon Bölümü mezunları, eğlence sektörünün dünya ekonomisi içinde büyük paya sahip olduğu günümüzde oldukça fazla kariyer fırsatlarına sahip olmaktadır.

Bölümde 4 yıl boyunca teknik ve sanatsal eğitim alan mezunlar sinema filmlerinin, televizyon dizilerinin ve programlarının, reklam filmlerinin, müzik kliplerinin yaratıcı ve teknik ekiplerinde çalışabilmektedirler. Aldıkları eğitim mezunlara, kendi yetenekleri ve ilgi duydukları alanlarda kariyer yapma imkânı da sunmaktadır. Mezunlar sinema yazarlığı, belgeselcilik gibi alanlarda da başarı yakalamaktadır. Bu alanda eğitime devam ederek akademisyen olmak da bölümün sunduğu kariyer alternatiflerinden biridir.

Çalışma Olanakları

Sinema ve televizyon sektörünün tüm alanları, tanıtım, eğitim ve reklam sektöründe çalışabilecek bilgi ve deneyime sahip olurlar.

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

Yükseköğretim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında geçiş, 24.04.2010 tarih ve 27561 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esasları”na göre ve daha sonra yapılan değişikliklere göre yapılmaktadır.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Yükseköğretim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında geçiş, 24.04.2010 tarih ve 27561 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esasları”na göre ve daha sonra yapılan değişikliklere göre yapılmaktadır.

Kontenjanlar
2019-2020
YKS-Genel - Normal Öğretim
%50 BURSLU
Kontenjan 2
Puan Türü SÖZ
Taban Puanı 216,37516
Taban Sırası 884000
%75 BURSLU
Kontenjan 61
Puan Türü SÖZ
Taban Puanı 240,30844
Taban Sırası 680000
%100 BURSLU
Kontenjan 7
Puan Türü SÖZ
Taban Puanı 346,95142
Taban Sırası 64400