TURİST REHBERLİĞİ
Neden İstanbul Gelişim Üniversitesi ?
  • Kesintisiz ve karşılıksız burs imkanı,
  • Uluslararası standartlarda nitelikli akademik eğitim ile hayata 1-0 önde başlamak,
  • Aileden uzakta ama aile ortamında yaşayabilmek,
  • Öğrenci odaklı eğitim içinde, önemsendiğini hissetmek,
  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem veya bir yıl yurtdışında okuma imkanı
  • Akademik bilgilerini genişletmek, disiplinler arası çalışabilmek adına ücret siz çift anadal yaparak iki diploma ile mezun olmak,
  • Öğrenci kulüpleri sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlara imza atmak,
  • Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk 3’te olmak,
Genel Bilgiler Bölümün Amacı

Turizm sektörünün hizmet kalitesi, doğrudan çalışanların mesleki eğitim düzeyleri ile alakalıdır. Turist rehberleri de ülkelerin büyük ölçüde tanıtım elçileridir. Yerli ve yabancı konuklarla birebir iletişimde bulunan en önemli temsilci olarak stratejik bir önem taşır. Turistler ülkeyi turist rehberlerinin önderliğinde tanır. Bu bağlamda düşünüldüğünde turist rehberleri ülkelerin turizm konusunda büyük ölçüde kaderini belirleyen kişilerdir. Bu sebeple turist rehberliği programının amacı şu şekildedir; ülkemizin hem tabiat hem de kültürel değerlerini benimseyerek yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek onları geçirdikleri zamandan keyif aldıracak turist rehberleri yetiştirmektir. Mevlana der ki: “Bir ülkede kılavuz arıyorsanız emin olmanız gereken en önemli şey; sizi gezdirenin en az sizin kadar kendini ve hayatını bilmesidir” der. Bundan yola çıkarak insanlarla iyi iletişim kuran, analitik düşünebilen, ülkemizin değerlerini en iyi şekilde yansıtabilen, güler yüzlü, zamanı keyifli hale getirmeyi bilen turist rehberi adaylarını profesyonel mesleğe kazandırmaktır. Yetiştirilen turist rehberleri adaylarının yabancı turistlerle iletişim kurabilmeleri için en az bir yabancı dil öğrenmelerini ve bu dili aktif olarak kullanabilmelerini sağlamaktır. Programın eğitim ve öğretim süresi iki yıl sürmekte ve bu süre sonunda öğrencilere ön lisans diploması verilmektedir. 

 

Bölümün Hedefi

Teori ve uygulama alanında mesleki bilgisi yeterli olan, yapacağı iş kolu hakkında donanımlı olan bireylerin özel ve kamu sektöründe mesleğini severek, bilgi ve becerilerini en üst seviyede yansıtacak, ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek, meslek etiği açısında örnek bireyler olacak şekilde iş hayatına kazandırmaktır.

Kariyer Olanakları

Programdan mezun olan bireyler turist rehberi olarak iş hayatına kazandırılır. İş bulma konusunda yüksek başarısı olan nadir programlardan biridir.

Çalışma Olanakları

Programdan mezun olan bireyler; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, özel turizm şirketleri, turistik bölgelerdeki turizm büroları, turistik belgeli işletmeler, yerel ve bölgesel seyahat acentaları, tur operatörlüğü büroları gibi çok geniş bir alanda iş hayatına kazandırılabilmektedir.

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

YGS-3 taban puanı ile öğrenci alan önlisans programlarına geçiş yapabilme hakları vardır.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Seyahat İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Turizm Rehberliği, Turizm İşletmeciliği.

Kontenjanlar
(2021-2022)
YKS-Genel - Normal Öğretim
%50 İNDİRİMLİ
Kontenjan 55
Puan Türü TYT
Taban Puanı
Taban Başarı Sırası
BURSLU
Kontenjan 10
Puan Türü TYT
Taban Puanı 312.97592
Taban Başarı Sırası 396000
YKS-Genel - İkinci Öğretim
%50 İNDİRİMLİ
Kontenjan 42
Puan Türü TYT
Taban Puanı
Taban Başarı Sırası
BURSLU
Kontenjan 8
Puan Türü TYT
Taban Puanı
Taban Başarı Sırası