İLK VE ACİL YARDIM
Neden İstanbul Gelişim Üniversitesi ?
  • Kesintisiz ve karşılıksız burs imkanı,
  • Uluslararası standartlarda nitelikli akademik eğitim ile hayata 1-0 önde başlamak,
  • Aileden uzakta ama aile ortamında yaşayabilmek,
  • Öğrenci odaklı eğitim içinde, önemsendiğini hissetmek,
  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem veya bir yıl yurtdışında okuma imkanı
  • Akademik bilgilerini genişletmek, disiplinler arası çalışabilmek adına ücret siz çift anadal yaparak iki diploma ile mezun olmak,
  • Öğrenci kulüpleri sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlara imza atmak,
  • Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk 3’te olmak,
Genel Bilgiler Bölümün Amacı

İlk ve acil yardım programı ile hastane öncesi acil müdahale hizmetlerini profesyonel anlamda verip, ardından hasta ve yaralılara uygulanacak esas tedavi yapılıncaya kadar geçen süre içerisinde gerekli görülen merkezlere uygun koşullar ile taşınmasını ve yaşam kurtarıcı ve sakat kalmayı önleyici tıbbi müdahale olanakları sağlayabilecek yardımcı sağlık personeli yetiştirmektir.

Bölümün Hedefi

Bedensel olarak sağlıklı ve güçlü, çabuk ve doğru karar verebilen, soğukkanlı, dikkatli ve sorumluluk duygusu güçlü, iletişim yetenekleri gelişmiş, hastalar ile iyi iletişim kurabilen, hastayı ve çevresini inceleyerek, hasta hakkında gerekli araştırmayı yaparak, yakınlarından bilgi alarak sorununu çok kısa sürede belirleyen, müdahale için gerekli olan güvenli çevreyi sağlayan, durumuna göre hastaya gerekli ilk yardım tekniklerini uygulayan, hastanın güvenli bir biçimde ambulansa yerleştirilmesi için gerektiğinde polis veya itfaiyenin yardımını da sağlayan, yolda hastaya acil bakım hizmeti veren, hastayı bir sağlık kuruluşuna teslim eden, oradaki ilgililere hastanın durumu hakkında bilgi veren, hastanelerin acil servis bölümünde ilk yardım görevi yapan nitelikli teknikerler yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Bu programı başarı ile tamamlayanlar “sağlık teknikeri” unvanını alacaklardır. Mezunlar devlet ve özel hastanelerde, sağlık kuruluşlarında Hızır acil servislerde çalışabilmektedirler. Ayrıca, ambulanslarda ve hastanelerin acil servislerinde, acil müdahaleye gerek duyulduğu zaman doktorlara yardımcı sağlık personelini ve acil yardım ambulansı hasta nakil ambulansı, hava ve deniz ambulanslarında, diğer yardım araçlarında, hastane, tıp merkezi vb. acil sağlık hizmeti sunulan tüm acil servislerde görev yapabilirler. İlk ve acil yardım teknikerleri, acil yardım hasta nakil ambulanslarında sağlık personeli, komuta kontrol merkezlerinde çağrı karşılama personeli olarak ve hastane acil servislerinde sağlık personeli olarak çalışırlar. Bu personel gerektiğinde (güvenli sürüş eğitimi sonrası) ambulans sürücüsü olarak görev yaparlar

Çalışma Olanakları

Mezun olan öğrenciler devlet ve özel hastanelerde, sağlik kuruluşlarinda, hizir acil servislerinde çalişabilmektedirler. Ayrica, acil yardim hasta nakil ambulanslarinda sağlik personeli, komuta kontrol merkezlerinde çağri karşilama personeli olarak çalişabilirler.

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

YGS2 taban puaniyla öğrenci alan tüm genel proğramlara geçiş yapilabilir.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Acil Yardım ve Afet Yönetimi; Hemşirelik; Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Kontenjanlar
(2021-2022)
YKS-Genel - Normal Öğretim
BURSLU
Kontenjan 12
Puan Türü TYT
Taban Puanı 318.88907
Taban Başarı Sırası 365000
ÜCRETLİ
Kontenjan 68
Puan Türü TYT
Taban Puanı 257.69848
Taban Başarı Sırası 841000
YKS-Genel - İkinci Öğretim
BURSLU
Kontenjan 7
Puan Türü TYT
Taban Puanı 309.97969
Taban Başarı Sırası 413000
ÜCRETLİ
Kontenjan 43
Puan Türü TYT
Taban Puanı 244.55215
Taban Başarı Sırası 991000