ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ
Neden İstanbul Gelişim Üniversitesi ?
  • Kesintisiz ve karşılıksız burs imkanı,
  • Uluslararası standartlarda nitelikli akademik eğitim ile hayata 1-0 önde başlamak,
  • Aileden uzakta ama aile ortamında yaşayabilmek,
  • Öğrenci odaklı eğitim içinde, önemsendiğini hissetmek,
  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem veya bir yıl yurtdışında okuma imkanı
  • Akademik bilgilerini genişletmek, disiplinler arası çalışabilmek adına ücret siz çift anadal yaparak iki diploma ile mezun olmak,
  • Öğrenci kulüpleri sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlara imza atmak,
  • Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk 3’te olmak,
Genel Bilgiler Bölümün Amacı

Programın amacı, beyindeki bilişsel ve davranışsal fonksiyonların analizi veya bu fonksiyonların yitimi ile ortaya çıkacak hastalıkların tetkiki için gerekli EEG (Elektroensefalografi), EMG (Elektromiyografi) ve PSG (Polisomnografi) gibi elektronörofizyolojik yöntemleri hekimin gözetiminde hastalara uygulamaktır. Bu çerçevede hastanın uygulama ön hazırlığını yapma, hekimi hasta hakkında bilgilendirme, prosedür boyunca hastanın durumunu gözleyerek herhangi bir olumsuz durumda hekimle birlikte müdahale edebilecek, yöntemi uygularken hastanın genel sağlık durumunu kontrol edebilecek ve tüm bunları uygulayabilecek düzeyde el becerileri gelişmiş yetkin ve sorumlu eleman yetiştirmek hedeflenmektedir.

Bölümün Hedefi

Programin ana hedefi Elektronörofizyolojik uygulamalarda görev alacak yetkinlikte ‘Elektronörofizyoloji Teknikeri’ yetiştirmektedir. Bu hedef doğrultusunda, başta nöroloji olmak üzere, KBB, psikiyatri, fizik tedavi, pediatri, göğüs hastaliklari ve fizyoloji gibi çok çeşitli alanlardaki uzmanlarin gözetimi ve denetiminde uyumlu çalişabilecek, Elektronörofizyoloji konusunda en son bilgilerle donatilmiş, el becerileri ve sosyal iletişimi yüksek, etik değerlere saygili Elektronörofizyoloji Teknikerleri yetiştirmek hedeflenmektedir.

Kariyer Olanakları

Önlisansta mevcut tüm sağlık bölümlerine geçiş imkanı bulunmaktadır.

Çalışma Olanakları

Mezunlar Elektronörofizyolojik uygulamaların yapıldığı bütün kamu ve özel hastanelerde ile kliniklerde çalışabilmektedirler.

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

“Elektronörofizyoloji” ön lisans programlarini başari ile bitirenler, ÖSYM tarafindan açilan Dikey Geçiş Sinavi’nda(DGS) başarili olduklari takdirde “Acil Yardim ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlik Hizmetleri, Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon” lisans programina dikey geçiş yapabilirler.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Mezunlar ‘Elektronörofizyoloji Teknikeri’ ünvani alarak kamu ve özel hastaneler ile poliklinikler başta olmak üzere elektromyografi, elektroensefalografi, uyarilma potansiyelleri, introperatif monitorizasyon ve uyku-polisomnografi ünitelerinde çalişabilirler. Ayrica Kamu Personeli Seçme Sinavi'na (KPSS) göre Sağlik Teknikeri olarak atanabilmektedirler.

Kontenjanlar
(2021-2022)
YKS-Genel - Normal Öğretim
%50 İNDİRİMLİ
Kontenjan 46
Puan Türü TYT
Taban Puanı
Taban Başarı Sırası
BURSLU
Kontenjan 9
Puan Türü TYT
Taban Puanı 270.66652
Taban Başarı Sırası 710000
YKS-Genel - İkinci Öğretim
%50 İNDİRİMLİ
Kontenjan 21
Puan Türü TYT
Taban Puanı
Taban Başarı Sırası
BURSLU
Kontenjan 4
Puan Türü TYT
Taban Puanı 261.08074
Taban Başarı Sırası 805000