MİMARLIK

Neden İstanbul Gelişim Üniversitesi ?
  • Kesintisiz ve karşılıksız burs imkanı,
  • Uluslararası standartlarda nitelikli akademik eğitim ile hayata 1-0 önde başlamak,
  • Aileden uzakta ama aile ortamında yaşayabilmek,
  • Öğrenci odaklı eğitim içinde, önemsendiğini hissetmek,
  • Dünyanın en iyi üniversitelerinde bir dönem veya bir yıl yurtdışında okuma imkanı
  • Akademik bilgilerini genişletmek, disiplinler arası çalışabilmek adına ücret siz çift anadal yaparak iki diploma ile mezun olmak,
  • Öğrenci kulüpleri sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonlara imza atmak,
  • Türkiye’nin en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk 3’te olmak,
Genel Bilgiler Bölümün Amacı

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ne bağlı olan Mimarlık Bölümü’nde güncel  mimarlık ortamının gerekliliklerine uygun eğitim programları uygulanmaktadır. Mimarlık alanındaki akademik çalışmaları destekleyen eğitim anlayışına sahip olan İstanbul Gelişim Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde; teknoloji ile mimarlık alanındaki gelişmeler yakından takip edilmekte ve bu değişimler tüm eğitim sistemine entegre edilmektedir. Ulusal ve uluslararası standartlarda eğitim anlayışıyla hizmet veren İstanbul Gelişim Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde çağın önde gelen mimari tasarımcılarını ve yenilikçi mimarlık araştırmacılarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Bölümün Hedefi

Uluslararası standartlarda eğitimin verildiği İstanbul Gelişim Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde, her türlü yapının tasarımı, mekanlarının donanımı ve inşaat sürecinin planlama gibi teknik eğitimler verilmektedir. Binalar ile insanlar arasındaki ilişkileri anlayan, çevreyi değerlendirebilen, mimari miras bilincine hakim bireyler yetiştirme konusunda etkin rol oynayan İstanbul Gelişim Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde eğitim-öğretim planının yanı sıra   kongre, seminer, sempozyum, sergi ve atölye etkinlikleri de düzenlenmektedir. Bu etkinliklerle öğrencilerin hem mesleki hem de sosyal ve kültürel açıdan kendilerini geliştirmeye yönelik ulusal ve uluslararası standartlarda birçok imkanlar da sağlanmaktadır.

 

Kariyer Olanakları

İstanbul Gelişim Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan öğrencilerimiz,  uluslararası eğitim standartlarına sahip olduğundan kendi bürolarını kurarak serbest mimarlık yapabileceği gibi, özel veya kamu kurumlarında mimar olarak iş bulma olanağına sahiptir. Geniş bir yüksek lisans yelpazesine sahip olan mimarlık bölümü mezunlarının yapım sektörünün hâkim olduğu tüm alanlarda çalışma ve yapım sürecindeki lider statüsünden dolayı çalışma hayatının ön sıralarında yer alma imkânı mevcuttur.

 

Çalışma Olanakları

Son ürün olarak mezun bireylerimizde hedeflenen özellikleri sağlamak amaciyla bölümümüzde verilmekte olan teorik derslerin yani sira, mimarlik eğitiminin temelini oluşturan mimari tasarim stüdyosu derslerinde öğrenci ile öğretim üyesi arasinda birebir eğitim - öğretim yapilmaktadir. Eğitim planinda belirtilen amaca yönelik zorunlu derslere ek olarak öğrencilere kendi tercihlerine göre seçebilme şansi sunulan seçmeli dersler bulunmaktadir. Öğrencilerimiz tam zamanli öğrenci statüsünde programimiza devam etmektedir.

Yatay Geçiş ile Geçilen Bölümler

Öğrencilerimiz, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi içindeki diğer bölümlere geçiş yapabilmektedir.

 

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

İnşaat Teknolojileri, Mimari Restorasyon, Yapı Ressamlığı, İnşaat ön lisans bölümlerinden geçiş yapılabilmektedir.

 

Kontenjanlar
2019-2020
YKS-Genel - Normal Öğretim
%50 BURSLU
Kontenjan 12
Puan Türü SAY
Taban Puanı 262.53176
Taban Sırası 246424
%75 BURSLU
Kontenjan 33
Puan Türü SAY
Taban Puanı YENİ
Taban Sırası YENİ
%100 BURSLU
Kontenjan 5
Puan Türü SAY
Taban Puanı 374,65277
Taban Sırası 70400