Yurt Dışında Eğitim

Yurt Dışında Eğitim

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi kimler tarafından kurulmuştur?

  • Abdülkadir GAYRETLİ (Mütevelli Heyeti Başkanı)
  • Prof. Dr. Mustafa ILICALI
  • Prof. Dr. Cemal İBİŞ
  • Doç. Dr. Recep Hayri EREN
  • Mehmet TÜRKER
  • Taner AŞÇIOĞLU

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi’ nin yasal statüsü nedir?

İstanbul’da Gelişim Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Gelişim Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

 

Üniversitenize hangi yöntemle öğrenci alınmaktadır?

Meslek Yüksekokulu Programlarımıza, meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun öğrenciler sınavsız geçişle, genel lise mezunları ve farklı meslek lisesi öğrencileri puan türlerine göre ÖSYM tarafından öğrenciler yerleştirilirler.

 

Üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesine Özel Yetenek Sınavı ile, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mimarlık ve Mühendislik Fakültesine ise puan türlerine göre ÖSYM tarafından öğrenci yerleştirilmektedir.

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi ne zaman eğitime başlamıştır?

2008 ÖSYS Ek Kontenjanı ile Gelişim Meslek Yüksekokulu’ na öğrenci alıp 28 Ekim 2008’de eğitim ve öğretime başlamıştır.

 

Öğrenci belgesi almak için ne yapmalıyım?

Öğrenci İşlerinden alınıp doldurulan dilekçe ile başvurabilirsiniz. Öğrenci belgeleri 1 gün sonra öğrenci işlerinden alınabilir.

 

Askerlik işlemlerim nasıl yapılır?

Yüksekokulumuza kaydı yapılan erkek öğrencilerin askerlik işlemleri Üniversitemiz Öğrenci İşleri tarafından ilgili belge düzenlenip öğrencilerin bağlı bulundukları askerlik şubesine gönderilerek yapılır.

 

Okulunuzdan %100 burs kazanırsam, bu burs yemek, barınma, ulaşım ve kitap masraflarını kapsıyor mu?

Burslu programlara yerleştirilen öğrenciler için sağlanan burs, sadece eğitim ücretini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan barınma, yemek, ulaşım, kitap vb. konular burs kapsamı dışındadır.

 

Kazanılan burs eğitim-öğretim süresince kesilir mi ya da hangi şartlarda kesilir?

Burslar karşılıksız olup, normal eğitim-öğretim süresince kesilmez. Normal eğitim süresini aşanlar ile disiplin cezası alanlar için, Gelişim Üniversitesi Yönetim Kurulu Kararı ile bursun devam edip etmeyeceğine karar verilir.

 

Gelişim Üniversitesi’ ne bağlı bir yurt var mı ya da yurt imkanı sağlıyor musunuz?

Gelişim Üniversitesi öğrencileri bölgemizde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Özel Yurt Merkezlerinden yararlanabilir. Kurum olarak yurt merkezlerini güvenilirlik vb. konularda denetleyerek öğrencilerimizi yönlendiriyoruz.

 

Gelişim Üniversitesi’ ne ulaşım nasıl sağlanıyor?

Gelişim Üniversitesi, Gelişim Meslek Yüksekokulu Avcılar’da, D100 karayolu üzerinde ve İstanbul Üniversitesi Avcılar yerleşkesinden 1 km ileridedir. Metrobüs ulaşım için kullanılabilmektedir.

 

İETT Otobüs Seferleri

İETT otobüsleri haftanın her günü çalışmaktadır. Üniversite önünde durağı bulunan (Avcılar Lisesi durağı) otobüslerin Hat ve Hat isim bilgisini İETT’ nin web sitesinden bulabilirsiniz.

 

 

Halk Otobüs ve Minübüs Seferleri

Beylikdüzü ve Trakya tarafına giden Minübüsler ve Özel HalkOtobüsleri ile Avcılar Lisesi durağında inerek İstanbul Gelişim Üniversitesi, Gelişim Meslek Yüksekokulu’ na ulaşabilirsiniz.

 

Servis

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Gelişim Meslek Yüksekokulu ile metrobüs son durağı arasında ücretsiz servis olacaktır. Servis saatleri yeni öğretim yılının başlangıcında Öğrenci İşleri tarafından ilan edilecektir.

 

Okulunuzu kazanıp, kayıt olmasam daha sonra kayıt yaptırabilir miyim?

Hayır, okulumuzu kazandığınız sene ve ÖSYM’ nin duyurduğu kayıt tarihleri arasında kayıt yaptırabilirsiniz, daha sonra bu hakkınızı kullanamazsınız.

 

İkinci öğretim nedir? Diplomada ikinci öğretim olduğu yazıyor mu? Normal eğitimden farkı ne?

İÖ yüksek öğretimde akşam saatlerinde yapılan eğitimi ifade etmektedir. Eğitim ve ders programları bakımından birinci öğretimden farkı yoktur. Tek fark derslerin akşam 17.00 ile 22.00 saatleri arasında olmasıdır, bu yüzden özellikle gündüz çalıştığı için eğitim alamayan öğrenciler için çok uygun programlardır. Eğitim kalitesi, öğretim elemanları birinci öğretim ile aynıdır ve diplomalarında İÖ diye belirtilmez bu yüzden iş bulma açısından bir farkı yoktur.

 

DGS zor bir sınavmış, kazanmam zor mu olur?

DGS 60 Türkçe 60 Matematik sorusundan oluşan ÖSS Bölüm 1 benzeri mantık sorularının sorulduğu bir sınavdır. Sınav aslında rahatlıkla yapılabilecek bir sınavdır, zor bir sınav değildir. DGS’ deki asıl zorluk okul kontenjanlarının ÖSS’ deki gibi çok olmamasıdır, kontenjanlar (6-10-12 gibi) daha azdır bu yüzden sınavın zor olduğu söylenir.

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi’ nin rektörü kimdir?

Prof. Dr. Burhan AYKAÇ